Czwartek, 28.3.2024
Imieniny: Aleksandra / Renata / Joanna

Demoralizacja

Demoralizacja - to pewne rozprężenie, zwłaszcza moralne, zepsucie, rozluźnienie dyscypliny, karności. Demoralizacja to pewien proces odchodzenia od obowiązujących w społeczeństwie wartości moralnych, a przejawiających się poprzez popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego (chodzenie na wagary), używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych.

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich mówiąc o demoralizacji wymienia w szczególności takie jej formy:

- naruszenie zasad współżycia społecznego (szkodzenie innym),

- popełnienie czynu zabronionego,

- systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego (wagary),

- używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia (alkohol, papierosy, tabaka, środki odurzające lub psychotropowe, grzyby i rośliny halucynogenne, kleje itp.),

- uprawianie nierządu,

- włóczęgostwo (ucieczki z domu, żebractwo),

- udział w grupach przestępczych.